Aado Kommendanti F-4C Phantom II

Aado Kommendanti F-4C Phantom II simulaatoris Strike Fighters 2 Vietnam

Täna maeti USAs Washingtoni külje all asuvale Arlingtoni surnuaiale Aado Kommendant, kes hukkus 8. augustil 1966, kui õhutõrje ta lennuki Vietnami kohal, 30 km Saigonist kirdes alla tulistas. Ta oli kahekohalise F-4C Phantom II relvasüsteemide operaator. Vietnami õhusõja kohta soovitan lugeda Marshall Harrisoni “A Lonely Kind of War”, mis annab ridade vahelt lugeda oskavatele inimestele ette pildi, miks täna korraldatud mälestustseremooniad on silmakirjalikud. Õhutoetusülesannetel ei teatud teps mitte alati, keda tulistati või keemiarelvaga üle piserdati, sageli ka ei hoolitud.

Niisiis, keskendugem lennukile. See oli McDonnell F-4C-22-MC Phantom II, mis kuulus 12th Tactical Fighter Wing, 557th Tactical Fighter Squadron koosseisu. 557 TFS baseerus 1. detsembrist 1965 kuni deaktiveerimiseni 31. märtsil 1970 Cam Ranhi lennuväljal. Tehase poolt kandis konkreetne lennuk kerenumbrit 924, USAFi poolt tunnust 64-0687, arvele võeti 1964, antud meeskonnaga lendas kutsungi Boxer 06 all. Lennukil oli tavapärane Kagu-Aasia kollase-rohelise laiguline kamuflaaž vastavalt standardile T.O. 1-1-4.

Kui vaadata, mis simulaatorid ja missugusel tasemel F-4C’d pakuvad, siis valik ei ole kiita. Mõne aasta jooksul võib seda tüüpi lennukit oodata A2A Simulationsilt FSXile, seni parim tuleb kaasa Strike Fighters 2 Vietnam’iga (25 €), kusjuures sisseehitatud T.O. 1-1-4 mootor lubab sisestada 557th TFS ja lennuki tunnuse 64-0687 ning joonistab lennukile iseseisvalt õigete tähistustega kamuflaaži.

Seega autentse allatulistatud Phantomiga Vietnami kohal lendamiseks ei ole 25-eurosest simulaatorist enamat vaja.

Kuna Strike Fightersist on mitu versiooni, siis kogu sari võib värskelt alustajale segadust pakkuda. Praeguse seisuga on Strike Fightersist kaks põlvkonda ning uusim koosneb mitmest iseseisvast tootest. Niisama Strike Fighters 2 nime all müüakse simulaatorit koos Lähis-Ida väljamõeldud maastikuga. Veel on Strike Fighters 2 Vietnam, Strike Fighters 2 North Atlantic, Strike Fighters 2 Europe ja Strike Fighters 2 Israel. Kõik nimetatud variandid maksavad  25 € ning saab kohe maksmise järel Interneti teel alla laadida. Ükski variant ei eelda teise olemasolu, nii et Vietnamis lendamiseks ei pea olemas olema tavalist Strike Fighters 2’te.

Täienduseks iseseisvatele simulaatoritele müüb tootja ThirdWire lisapakette, näiteks 1967-1982 aasta Iisraeli kriise kajastavale Strike Fighters 2 Israel’ile on Expansion Pack 1, mis toob lisaks 1956. aasta Suessi kriisi lennukid ja stsenaariumid. Tasuta sisu leiab meeletus koguses CombatACE’ist, vaata ka soovituste teemat sealses foorumis.

Allatulistatud Rootsi Catalina, 16. juuni 1952. Meeskond pääses.Veel Eestiga seotult väärib tähelepanu Strike Fighters 2 Europe jaoks mõeldud The Scandinavian Front Mega Package (tasuta), millega saab läbi mängida Nõukogude Liidu/Venemaa ja Soome-Rootsi-Norra-Taani vastast õhusõda Läänemere kohalt 1950ndatest kuni tänapäevani. Üks põnevamaid stsenaariume on tegelikul ajalool põhinev Catalina Affair, samanimelise ajaloosündmuse põhjal. Juunis 1952 tulistasid Nõukogude MiG-15bis hävituslennukid Eesti piiril alla Rootsi DC-3, mis tegi raadioluuret. Kolm päeva hiljem tulistati alla üks kahest PBY Catalina vesilennukist, mis olid vrakki otsimas. Mõlemad pooled hoidsid juhtumit Külma sõja lõpuni avalikkuse eest varjus. Simulaator esitleb alternatiivajalugu: mis oleks, kui varjamise asemel oleks vahejuhtumi tõttu Külm sõda kuumaks läinud?

Strike Fighters ei paku küll eriti detailset simulatsiooni lennuki süsteemide mõttes (mootorihaldus praktiliselt puudub, kuigi eriti vanema põlvkonna reaktiivlennukid on kohati uskumatult pirtsakad, niisiis läheb siit palju kaduma), ent selle kompenseerib tugev orienteeritus toorele õhusõjale, milles ei piisa niisama õhus tiirutamisest ja vilkuvate värviliste markerite tulistamisest, vaid tuleb tunda elementaarseid õhusõja manöövreid. Strike Fightersi tehnilised nõudmised jäävad tänapäevaste mängudega võrreldes üsna tagasihoidlikeks, nii et see sobib isegi vanematele arvutitele.