Riistvara

Üldist

Kui siin lehel kasutatakse mõistet “lennusimulaator” peamiselt tarkvaralise lennusimulaatori mõttes, siis tarkvara kõrval ei ole kaugeltki mitte vähetähtis lennusimulaatori füüsiline pool – juhised, pedaalid ja muu riistvara. Eeldades vähegi pikaajalisemat huvi lennusimulaatorite vastu, tuleb juba eos peast heita mõte, et klaviatuurist või hiirest piisab.

Nagu allpool olev joonis näitab, on traditsioonilise põhiplaaniga lennukitel kolme tüüpi juhtpindu – kaldtüürid, kõrgustüür ja pöördetüür. Nende juhtimine ei ole klaviatuuri ega hiirega võimalik, sest klahvidega ei saa edastada proportsionaalsed asendeid (st imiteerida 10, 20 ja 30 kraadi kallutatud juhist) ning hiirel on kõigest kaks telge, kuigi tõelähedase elamuse jaoks oleks vaja kolme, sest muidu ei ole mitmed elementaarsedki manöövrid (varisemisest väljatulek jms) sooritatavad.

Päris lennukis suunatakse kald- ja kõrgustüüri juhisega, mille nii enda poole tõmbamine kui eemale tõukamine liigutab kõrgustüüri ning paremale-vasakule kallutamine kaldtüüre. Pöördetüüri juhitakse pedaalidega, mille puhul tüür liigub kandadega vajutamisel. Varvastega pedaalile rõhudes reageerivad vastava poole pidurid. Tihti on pöördetüür ninarattaga mehaaniliselt seotud ja pöördetüüri liigutamine pöörab esiratast.

Arvutitele mõeldud juhised jagunevad järgnevalt:

  • helikopteritele, hävituslennukitele ja vähestele reisilennukitele (nt Airbus A320) omased I-kujulised juhised:
    • kaheteljelised (edasi-tagasi, paremale-vasakule),
    • kolmeteljelised (edasi-tagasi, paremale-vasakule, väänamine ümber pikitelje).
  • era- ja reisilennukitele omased U-kujulised juhised.

Kolmeteljelised I-juhised on kompromisslahendus, kui tahetakse lennukit juhtida kolmel teljel, aga ei raatsita osta pedaale. Selliste juhiste hinnad algavad paarikümnest eurost ning tegemist on lennusimulaatoritega tutvust tegemiseks sobiva riistvaraga. Parimat hinna-kvaliteedi suhet omavad Logitechi tooted, mis on kõikides suuremates arvutipoodides müügil.

Kuna päris lennukites kolmeteljelisi juhtkange ei esine, siis edasijõudnud tasemel tuleb tahes-tahtmata hakata realismi huvides eelistama pedaale koos U-juhiste või kaheteljeliste I-juhistega.

Järgnevalt mõned näited kvaliteetsemast kodukasutajale suunatud riistvarast. Hinnast ei tasu end heidutada lasta, sest kõrge kvaliteedi tõttu kannatab neid osta eBay ja teiste vahenduskohtade kaudu ka kasutatud peast, mis tunduvalt langetab hinda.

Juhised

Kolmeteljelised I-juhised

Nagu eelnevalt mainitud, siis alates paarikümne-eurosest hinnatasemest leiab kolmeteljelisi I-juhiseid paljudelt erinevalt firmadelt. Silmapaistvalt eristub ülejäänutest nii hinna kui kvaliteedi poolest Saiteki X52 Pro Flight System (145 €).

Kaheteljelised I-juhised

Ajatu CH Flightstick ProKõige kvaliteetsemad kaheteljelised juhised on CH Flightstick Pro (113 €) ning selle tuletised CH Fighterstick ja CH Combatstick. Logitech pakub sama kvaliteetset toodet Logitech Flight System G940 (299 €), mille hinna ajavad kõrgeks kaasas olevad mootorihoovad ja pedaalid.

Neile, kes asja eriti tõsiselt võtavad, toodab SimKits  TRC Flight Control Stick (795 €) nime all elusuurust ning tüüpilist helikopteri juhist.

U-juhised

Saitek Pro Flight Cessna Yoke paistab silma kõrge koostekvaliteedi ja läbimõeldud kinnitusega.Kõige odavam enam-vähem korralik U-juhis on CH Flight Sim Yoke (160 €). See plastikust valmistatud seade ei ole küll kvaliteedi poolest mitte midagi silmapaistvat, aga siiski suur samm paarikümne-eurostest juhistest edasi. Ühelt poolt on see kõige odavam tsiviillennukitele omase U-kujuga juhis ning kasuks tulevad kolm peal olevat mootorihooba. Teisalt aga tuleb mainida piiranguid: juhis kaldub ainult 45 kraadi ühele ja teisele poole ning juhise üldine liikumine on üsna mänguasjalik, sest sees peituvad primitiivsed vedrumehhanismid.

Parima hinna-kvaliteedi suhtega toodet pakub Saitek Pro Flight Cessna Yoke näol (165 €). Tavaliselt tuleb see komplektis mootorihoobade, trimmiratta või muu sellisega, ent kummalisel kombel müüakse paljast juhist sama hinnaga kui komplekte. Nagu nimigi viitab, modelleeriti juhis Cessna lennukites oleva järgi. Kindlasti väärib mainimist, et nn hat switch ehk ringivaatamist võimaldav nupp asub vasaku käe all – jättes parema käe vabaks mootorihoobade jaoks. Baasosa küljes on USB hub (3x, lisaks üks vanem PS/2 pesa) ja elektripesa lisatoite ühendamise jaoks, kui USBsse ühendatav varustus palju mahla peaks tahtma.

Pedaalid

CH Pro Pedals. Vajutus kannaga - pöördetüür, varvastega - pidur.CH Pro Pedals (157 €) kuulub ses kategoorias standardvarustuse hulka, sest see on kaua turul olnud usaldusväärne toode. Lennukipedaalid sõidavad siinidel edasi-tagasi, nii et autosimulaatorite jaoks need tavapäraselt ei kõlba. Iga pedaalide komplektiga on kaasas aga väikesed kinnitused, mis pedaalide asendi ära fikseerivad, nii et seda saab kasutada ka autopedaalidena. Kindlasti tuleb lisaks esile tõsta pedaalide suurust – täismehe mõõdus jalg mahub sinna peale mugavalt ära ja seade ise on piisavalt raske, et ei hakkaks toetumisest mööda põrandat libisema.

Kes eelistab konkreetselt Cessna pedaale, siis Saitek pakub neid 228 € eest. Mingit vahet peale välimuse ei paista CH pedaalidega olevat.

Mootorihoovad

2x Saitek Throttle Quadrant, kahe kolbmootori konfiguratsioonis.Palju annab realismi juurde mootorihoobade füüsiline olemasolu. Geneerilisi pakuvad jällegi CH Throttle Quadrant (157 €) näol ja Saitek Throttle Quadrant (67 €) näol. Mõlemal tootel saab hoovapäid vahetada, nii et need kujutaksid reaalse lennuki konfiguratsiooni.

Peale jääb Saitek, sest Saiteki seadmeid saab kõrvuti üksteise külge ühendada, nii et hoobade vahe jääb ühtlaseks. See võimaldab näiteks osta kaks seadet ja panna kõrvuti. Moodustub kuus hooba. Kui vasakpoolseim seadistada spoileriks, parempoolseim tagatiibade hoovaks ning vahepealsed neli kahekaupa topeltsuuruses peadega ühendada (5.89 €), saab väga odava hinna eest tõelähedase kahemootorilise reaktiivlennuki keskkonsooli mootorihoobade osa – kokku 146 € ehk odavam kui üks CH seade.

Spetsiifilisema tehnika otsijatele leidub mõistagi väikelennukitel sagedast heeblitega seadet nagu Saiteki TPM (162 €), samuti hävituslennukite paljude nuppudega hooba CH’lt – CH Pro Throttle (157 €).

Muu riistvara

Engravity Boeing 737NG pardaarvuti moodul.Lisaks üldistele juhistele pakuvad nii üksiküritajad kui mitmed eelpool viidatud firmad mitmesugust muud riistvara, näiteks raadiopaneele. Enne ostmist tasub kindlasti lugeda arvustusi, sest nende otstarbekus ja kasutusmugavus ei vasta tihti ootustele – eriti raadiopaneelide puhul, mida armastatakse pea miniatuursetena teha. Sellegipoolest annab iga täiendav füüsiliselt eksisteeriv nupp lennuelamusele juurde, sest korralike raadiopaneelide puhul on valitud sageduste füüsiline jälgimine ja muutmine oluliselt mugavam kui sama tegemine ekraanil hiirega.

Otsigutes ei pea piirduma ainult lennusimulaatoritele sobivana reklaamitud riistvaraga, vaid huvitavate leidude jaoks maksab laiemalt ringi vaadata. Üks nii nimelt kui sisult omapärasemaid on ButtKicker, mis kujutab endast tooli külge kinnitatavat seadet, mis näiteks lahingusimulaatorites saadud kuulitabamuste peale annab toolile lööke, nii et iga pihta läinud valang annab endast efektselt teada.

Kokpittide ehitajatele peaks kindlasti SimKits ja teised taolised tootjad huvi pakkuma, aga riistvara uurides ei tasu unustada iseenda oskuseid ja võimeid. Kui SimKits pakub lihtsat ADF-i instrumenti 295,50 € eest, siis kordades odavam on see ühe USB-sse ühendatava kontrolleriga juhitava servomootori põhjal ise valmis ehitada.

Edasijõudnute tasemest edasi

SimKits TRC472 - Cessna 172 kokpiti täiskomplektKui seni mainitud riistvara võis näilise lihtsuse tõttu (nagu pedaalidel) tunduda ülehinnatud, siis praktikas tundub, et hinnalagi puudub. Nii võib osta ka väga täpselt tunnetust matkivate sisemiste servomootoritega Boeing 737 juhise firmalt Flight Illusion (1754 €). Kahtlemata on efektne, kui lennuki autopiloodi kontrolli all olles juhis kaasa liigub, ent harilikule kodukasutajale ei näe sel peale “vau-efekti” otstarvet olevat.

Vahemikus 500 € kuni 1700 € saab Precision Flight Controls’ilt lausa valida, millise täpse lennuki keerukat juhist osta, samuti on neil mitmesugust muud riistvara, näiteks enam kui 5000 € maksvad tandempedaalid, kusjuures nii mõnelgi päris väikelennukil maksavad need vähem. Selle hinnaklassi riistvara on juba lennukoolide ja endale koju täismõõdus lennukikokpitte väljaehitavate entusiastide pärusmaa.

Olulisemate tootjate nimekiri