Lisasid lennusimulaatorile
Värskelt installeeritud lennusimulaator on alguses kindlasti põnev ning pakub tegevust päris pikaks ajaks, kuid mingi hetk tekib kindlasti küsimus selle kohta, kuidas lennusimulaatorit uuendada ning kas see on üleüldse võimalik? Muidugi saab seda mitmekülgset tehismaailma uuendada ja muuta, ning seda peaaegu et igas valdkonnas. Näiteks võin tuua enda lauaarvutisse installeeritud FSi, mis hetkel hõivab kõvakettaruumist tubli 40 GB. Miks nii palju? Mis see seal siis ruumi võtab, kui puhas lennusimulaator (MSFS2004) võtab vaid veidikene üle 2GB?
Lennusimulaatoriga saad kaasa hunniku erinevaid lennumasinaid, mis kõik on kenasti missioonidesse ning lennusimulaatoriga kaasatulevasse õppekeskkonda integreeritud. Kuid kus on näiteks Estonian Air´i 737 ning miks pole kaasas piirivalve uut Agustad, millega oleks ülivahva päästeoperatsioone jäljendada? Samuti tekib küsimus kindlasti lennujaamade kohta. Kas lennujaamahooneid kujutavad “kastid” ongi parim võimalik lahendus? Flight Simulatori maailm on aga õnneks äärmiselt muudetav, ning õigel otsimisel võid internetisügavustest leida peaaegu kõik, mida hing ihaldab.
Muidugi on lisana olemas EA Boeing 737, ja seda isegi väga keerulise ning kena mudelina. Keerukuse all pean silmas seda, et enamus lennuki süsteeme on jäljendatud ning toimivad nii nagu päris lennukis. Enam ei ole võimalik Boeingut ühe nupuvajutusega käivitada, oh ei. Selline varem ebaloomulikult lihtsana paistnud operatsioon nõuab ühtäkki juba päris suurt hulka teadmisi. Sama kehtib ka lennujaamakomplekside kohta, ning sceneryte loomine ei ole piirdunud vaid sellega. Loodud on terveid riike katvaid aerofotosid, millega saad kaasa ka täpse info maapinna kõrguste kohta (neid nimetatakse “mesh”ideks), nii et ka mäestikud ja orud on kenasti olemas. Paljud sceneryd on tehtud sellel alal kogenud lennundushuviliste poolt, ning õige koodimise ning lisamoodulite kirjutamise tulemusena on tulemus tihtilugu ahhetama panev. Näitena võib tuua näiteks pisikese lennujaama, mille nimeks on Emma Field. Lase ennast pukseerival lennukil õhku vedada ning naudi purilennundust täies hiilguses. Olemas on nii termilised õhuvoolud kui ka taevalaotuses ringitoimetavad linnud, rääkimata elust kihavast lennujaamst ning metsaservas telkivatest matkalistest.
Miks opereerivad minu virtuaalses lennujaamas lennufirmad mida ma päriselus kusagil kohanud ei ole? Ka sellele probleemile leiab lahenduse. Olemas on tervet maailma katvad AI lennukite lisapaketid, peale installeerimist muutub lennujaamade ilme täielikult. Igas nurgas on isemoodi lennuk ja seekord hoopis reaalsemas värvikuues. Sama kehtib ka virtuaalse taeva kohta, peale sellise programmi lisamist ei tunne sa oma virtuaalset õhuruumi äragi. Mis lugu on aga pikkade ja üksildaste lennureisidega. Kus on teenintav personal ja reisijad? Muidugi on nad olemas, ning nende eest peab isegi hoolitsema, näidates filme ja pakkudes kehakinnitust ja jooke. Samuti ei pea sa kokpitis üksi passima, võimalik on alla laadida kaaspilooti simuleeriv programm, ning paljudes lennujaamades on võimalik kasutada ka täies hiilguses maapealset teenindust, sealhulgas follow me auto, pushback traktor, pardateenindus, kütuse tankimine jms.
Kas kuidagi oleks võimalik saada lennusimulaatori ilm selliseks, nagu ta on just praegusel ajahetkel selles kohas kus ma lennata soovin, ning seda ilma kohmaka flight simulatorisse integreeritud ilmageneraatorita? Mis sa ise arvad mis on vastus sellele küsimusele – muidugi jah. Võimalik on muuta igat tekstuurilehte, alustades maandumistuledega ning lõpetades kõrgmäestiku kõrgeima mäe tipus asuva lumemütsiga, ning lisada igasuguseid erinevaid mudeleid. Seda loetelu võib pikendada lõpmatuseni. A la ,kas ma TITANIC´uga saan lennusimulaatoris seilata, jah sa saad seda teha. Suurest igavusest on inimesed loonud lisaks asjalikele lisadele igasugu lolle ja veel lollimaid kahendkoodijuppe. Aga asume nüüd asja juurde.
Tohutu suur hulk erinevaid tasuta lisavidinaid (sh sceneryd ja lennukid) on saadaval AVSIM´ist, flightsim.com´ist ning sadadelt teistelt lehtedelt. Mainitud kaks on aga ühed suurimad ning põhjalikumad, siinkohal märgin ära, et mõlema kasutamine eeldab tasuta konto avamist. Hoiatan, et paljud tasuta lisad on parajad jubedused, kuid leidub ka tõelisi meistriteoseid. Näiteks meie enda lennusimu.net lehel saadaolevad sceneryd. Sceneryte otsimisel tasub alati kasutada Google otsingumootorit.
Tihtilugu kvaliteetsemad ning rohem silmailu pakkuvad lisad lennusimulaatorile on aga tasulised. Üheks väga heaks “poeks” on Flight1 ning teiseks simmarket.com. Kindlasti vajavad esiletoomist Aerosofti ja Flytampa scenery´d mis on lausa klass omaette. Lennukite tootmises on eesrinnas PMDG, Captainsim ja LevelD. Ilma oskab suurepäraselt genereerida programm nimega Active Sky, lennukis ringijalutamist võimaldavad programmid Active Camera ja FollowMe. Kellaaega hoiab õigena ning ajavööndeid uuendab lisa nimega FSRealTime. Väga ilusaid taeva ja veekogude tekstuurilahendusi on saadaval mõlemal eelpool mainitud tasulisi lisasi müüvatel lehekülgedel, samuti on neid avsimmis, üks väga hea tasuta pakk tekstuure fs2004le kannab nimetust “Real Environment Pro”.
Kuna igasuguseid lisasid on tohutult, siis siin kõiki välja tuua on muidugi võimatu. Kes tuuneb suuremat huvi mingi kindla lisa, scenery või programmi kohta, või ei suuda endale vajaminevat ise leida, võib julgelt lennusimu.net toimetajatelt abi küsida.
Varem on koostatud artikkel lennusimule olemasolevatest kvaliteetsetest Boeing tüüpi õhusõidukitest.
Veel Linke
http://canarysim.com/pages/news.php?lang=EN -vabavaraline
http://files.fsnordic.net/Flight_Simulator/ – kogu vabavaralistest lisadest Põhja Euroopale
http://fs-estonia.de/ – Eesti sceneryd (vabavaraline)
http://vistaoz.org/ – vabavaraline sceneryprojekt Austraaliast
http://www.simflyers.net/ – USA sceneryd
http://www.uk2000scenery.com/ – UK sceneryd
http://www.megascenery.com/ – Fotoreaalsed sceneryd
Pilte erinevatest lisadest mida eelpool mainitud lehtedelt leida võib:
FlyTampa Hong Kong
FlyTampa St. Marten
Flight1 Flight Environment X
Flight1 BirdsEyeView: USA/Canada Volume 5 Spring
FlightZone 01: Rhode Island
Ultimate Terrain X – Europe
PMDG MD-11
Flight1 ATR-72
Flight1 Cessna 172