Estonian Air 20

Estonian Airi Tu-134 Pirita kohal

Estonian Air peab firma alguspunktiks 1. detsembrit 1991, mil okupatsioonist üle jäänud riismete toel moodustati riigiettevõte RE Eesti Lennuliinid. Arhiivides ringi vaadates avaneb aga teistsugune pilt – esimesel eksisteerimisaastal kujutas RE Eesti Lennuliinid endast üleminekuaja monstrumit, mille koosseisu kuulusid nii Aerofloti kohaliku filiaali varad, lennusalk, lennujuhtimisteenistus, lennujaamad kui ka Vääna-Jõesuu pioneerilaager, mis esimestel tegutsemisaastatel kandis Timofei Romõškini (sai surmavalt haavata 8. jaanuaril 1954 Nõukogude Liidu esimeses lennukikaaperdamiskatses Käru aleviku kohal) ja hiljem Gagarini nime.

Sobilikum alguspunkt oleks 1. september 1992, mil Tiit Vähi otsusega seni eksisteerinud RE Eesti Lennuliinid likvideeriti ja ballasti eraldamise järel taasloodi esimest tüüpi riikliku aktsiaseltsina RAS Eesti Lennuliinid. See oli põhimõtteline samm, millega riigiga intiimselt seotud ja riigivaradega flirtiva moodustise (RE) asemele kujundati tänapäevane iseseisev ja eraldiseisev ettevõte (RAS), mida sidus riigiga normaalne omanikusuhe. Paljude muude uuenduste kõrval vabaneti viimaks ka Aerofloti koodist ja saadi endale OV. Huvitaval kombel peetakse justnimelt 1992. aasta septembrit 1990ndate teisest poolest pärinevates allikates Estonian Airi juhtivtöötajate poolt firma algusajaks.

Pidamaks meeles 20 aasta möödumist Estonian Airi loomisest, valmistasin viis repainti SCSi Tu-134 mudelile, mis töötab nii FSXi kui FS2004ga. Need kujutavad algusaja Tupoleve kolmes erinevas välimuses. Faile saab alla laadida Estonian Airi rubriigist.

Kuigi Estonian Airi praegune tegevus on rahanäljast meeleheitel farss, siis loodetavasti ei ole meil sedapuhku tegemist eestikeelse reisilennunduse viimase juubeliga.