Boeingud lennusimulaatoris
Järgnev artikkel loob ülevaate hetkel lennusimulaatori jaoks loodud tasulistest Boeing tüüpi lennukitest. Ülevaade on pealiskaudne ning lisaküsimuste tekkimisel võid e-maili teel lisainfot küsida. Isiklikult olen proovinud neid kõiki ning mitmetega neist on lennatud sadu tunde. Iga lennukitüübi juures on ka viide mudeli tootjapoolsele kodulehele, kust leiad hunnikutes pilte, videosid, ülevaateid ning muidugi ka nõuded süsteemile ja toote hinna.
BOEING 707
Boeing 707 Wikipedias
Boeing 707 koduleht
Ainsaks firmaks kes selle vana linnu lennusimulaatori keskkonda toonud on, on Captainsim. Tegu on võrdlemisi hea lisaga, enamus süsteeme on kenasti simuleeritud ning toimivad, samuti ei anna nuriseda välise mudeli üle. Kes igatseb aastatetaguse VOR to VOR navigeerimise ning lennukikütuse lõhna järele, on tegu kindlasti soetamist vääriva lennumasinaga. Tootja kodulehelt on saadaval ka mitmed õpetused ning tohutus koguses liverysi (kõikvõimalike lennufirmade värvilahendusi).
Captainsim 707-VC-137C Air Force One
BOEING 717
Boeing 717 Wikipedias
Boeing 717 koduleht
Kahjuks puuduvad head mudelid sellest lennukist ja tegelikult polegi tegu päris Boeingu vaid hoopis Mcdonnell Douglase toodanguga. Boeing 717 on MD-80 seeria edasiarendus, mis omakorda on edasiarendus väga menukast DC-9st.
Väga väga hea MD-82
MD-80 seeria flight1 poolt
DC-9 flight1 poolt
BOEING 727
Boeing 727 Wikipedias
Boeing 727 koduleht
Tööhobune. Lennuk milleta poleks maailm sellina nagu ta seda tänapäeval on. Lennusimulaatorile on 727 toodetud lausa kahe firma poolt, üheks on ka 707 autor Captainsim ning teiseks Dreamfleet. Esimese toodang on analoogne 707ga, enamus süsteeme on toimivad, väline mudel on võrdlemisi kena. FS2004 versiooni näol on aga tegemist FS2002 versiooni uuendusega ja seega on mõningased elemendid võrreldes tänapäevaste standarditega puudu. FSXi versioon on aga parem. Dreamfleet on tuntud oma detailsusega süsteemide jäljendamisel ning erandiks ei ole ka nende 727. Väljastatud on ka uuendus, millega saad kaasa ka mitmed lisamudelid, näiteks “Super 727”.
Captainsim 727
Dreamfleet 727-200 Pan Am
BOEING 737-300 -400 -500
Boeing 737 Wikipedias
Boeing 737 koduleht
Kõigile Eesti lennundushuvilistele tuttav lennuk millega opereerib ka meie rahvuslennufirma Estonian Air. Võrdlemisi hea tasulise lisa lennusimulaatorile on välja andnud Wilco/Feelthere programmeerijate grupp. Nagu ka eelnevatel lennukitel, on ka sellel simuleeritud enamus süsteeme, kaasaarvatud IRSid (inertial navigation system) ja funktsioneeriv ning Navigation Displayle integreeritud ilmaradar. Saadaval on mitmeid värvikombinatsioone ning muidugi ei puudu ka Estonian Airi livery, mis on olemas nii -300 kui ka -500 variantidele.
Wilco/Feelthere 737-500 Estonian Air
BOEING 737-600 -700 -800 -900
Boeing 737 Wikipedias
Boeing 737 koduleht
Varasema 737 edasiarendus, see tähendab uuendatud kokpitti, täiesti uut tiivakonstruktsiooni ja mootoreid, muutetud kerekuju. Tegemist on maailmas äärmiselt populaarse ja enummüüdud lennumasinaga. Lennusimulaatorile on toodetud see PMDG ja Ariane Designs poolt. PMDG versioon on väga laialt levinud, kuna tegu on ühe esimese keerulisema lennumasinaga lennusimulatsiooni ajaloos. Esmane versioon valmis juba FS2002le, kuid edasiarendused lubavad seda kasutada ka FS2004jas. Kunagi kauges tulevikus on PMDG lubanud teha täiesti uue 737NG (Next Generation) mudeli, mis töötab kindlasti ka FSXis. Ariane Designs hiilgab detailsusega mudelite loomises, samas on kahjuks mõningaid puudujääke süsteemide osas. Ariane on välja andnud ka BBJi (Boeing Business Jet), millel on täies suuruses virtuaalne kabiin, millest ei puudu ka magamistuba. Isiklikult olen väga palju aega veetnud PMDG kokpitis.
Ariane BBJ
PMDG 737-700 Southwest
BOEING 747 Classic
Boeing 747 Wikipedias
Boeing 747 koduleht
Kes meist ei tunneks ära üht suurimat lennukit maailmas, mille ilmumine muutis lendamise kättesaadavaks meist igaühele. 747 Classic all mõeldakse tavaliselt -100 -200 -300 -SP variante sellest hiigellennumasinast. Parima mudeli koos paneeliga sellest imelisest õhusõidukist on välja andnud tootja nimega “Ready for Pushback”, ning seda juba siis, kui 500Mhz protsessor oli veel kõva sõna. Seetõttu ei maksa imestada, et visuaalne mudel ei ole võrreldav kaasaegsete loometöödega, samas on suurt vaeva nähtud süsteemide jäljendamisega ning seetõttu leiab see aegunäinud paneel kasutust ka tänapäeval. Väga hea visuaalse mudeli on loonud vabavara loov ühendus, nimega Project Opensky, nende mudeli ja Ready for Pushbacki paneeli sümbioos on kombinatsioon, mida kasutab enamus lennunduse kuldaega tagaigatsevad virtuaalsed piloodid. Hetkel on mõlemad neist tasuta allalaetavad, ole vaid mees ja pane nad koos toimima (RFPi saab paneel AVSIMist, vajab tasuta konto avamist). Peale mõnda päeva, mida selle lennumasina eelmise sajandi keskpaigas tipptehnikaks olnud süsteemide tundmaõppimine aega võttis, sai ka ise PAN AMi ja teiste tolleaegsete lennufirmade lende lennatud. Olid ajad. Lisaks eelpool mainitud tootjatele on 747 Classic täiesti ühes tükkis ostetav ka CLSi kodulehelt. Väline mudel on tohutult kena, kuid sisu ehk siis süsteemid on kahjuks allpool igasugust arvestust.
CLSi 747-300 Qantas
BOEING 747-400
Boeing 747 Wikipedias
Boeing 747 koduleht
Taeva Kuninganna, nii kutsutakse seda lennukit igal pool üle maakera. Suurepärase mudeli, paneeli, virtuaalse kokpiti ja kabiini sellele lennumasinale on loonud PMDG. Väline mudel on tõesti väga kena ning animatsioonid samuti kõrgetasemelised. Süsteemide simulatsioon on uskumatult tõepärane, lennukist on raske leida midagi, mis ei töötaks nii nagu ta töötab selles lennukis päriselt. Vaialdamatult on tegemist ühe parima saadaoleva lennukiga lennusimulaatorile. Kes januneb pikkade ookeaniületuste järele ning soovib näha mitut päikesetõusu vahemaandumisteta, pakub see lennuk selleks parimat võimalust kodust lahkumatta. Sama tootja poolt on olemas ka kaubalennuki versioon, koos legendaarse kaubauksena avatava ninaga. Lisaks PMDGle on 747-400 saadava ka tasuta versioonina avsim´ist ifly 747 nime alt, kuid võrdlemisi jubeda mudeli ning koodivigu täis programmeerimise tulemusena tohutult ressursse nõudva lisana ei soovita ma seda eriti.
PMDG 747-400F Atlas Air
BOEING 757
Boeing 757 Wikipedias
Boeing 757 koduleht
Omapärase kerekujuga lennumasin mis on lennusimulaatorile toodetud kahe firma poolt. Väga kena ning detailne on jällegi Captainsim´i mudel, samuti ei saa nuriseda süsteemide üle, kuid mõningased lahendused 2D paneelil on veidkiene harjumatud ning isegi tobedad. Teine võimalus seda õhusõidukit lennusimulaatoris nautida on PSSi 757, kuid kahjuks suleti see firma liigse piraatluse ning sellepoolt põhjustatud vähese tasuvuse tõttu, ning ametlikult seda osta pole enam võimalik. Tegu oli aga võrdlemisi heal tasemel lisaga, millega said ka ise mõned testlennud sooritatud.
Captainsimi Boeing 757-200
BOEING 767
Boeing 767 Wikipedias
Boeing 767 koduleht
Üks paremini jäljendatud Boeing tüüpi õhusõidukitest, tootjaks ainult 767mele spetsialiseerunud LevelD. Kokkupuuted antud lennumasinaga on olnud ainult positiivsed ning Eesti virtuaalsete pilootide seas on tegemist ühe vägagi populaarse lennukiga. Süsteemid on alates lihtsast valgustusest kuni keerukate hüdraulikasüsteemideni korrektselt modelleeritud. Kõigil kellel on seda tüüpi Boeingu vastu huvi, on see ainus ning parim turul saadaolevatest.
LevelD 767-300ER Delta airlines
BOEING 777
Boeing 777 Wikipedias
Boeing 777 koduleht
Üks isiklikest lemmikutest PSSi (mis nagu eelpool mainutud, on antud hetkeks suletud) toodanguna. Kõige uuematele lisadele jääb ta küll veidikene alla, kuid siiski on tegemist väga heal tasemel lennukiga. Enamus peamisi süsteeme on toimivad, sealhulgas ka TCAS ja ilmaradar. Kui soovid lennata ükskõik millisest maailma lennujaamast mõnda teise, võimaldab seda suurepäraselt suurima lennuulatusega Boeing 777-200LR, mis nägi ilmavalgust alles 2006 aastal. Lisaks on 777 toodetud ka wilco/feelthere poolt, kuid peaaegu et täielikult puuduvate süsteemide tõttu ei soovita ma seda lennumasinat kellegile. PSSi isend peaks järelturul kenasti saadaval olema.
Boeing 777-200F
BOEING 787
Boeing 787 Wikipedias
Boeing 787 koduleht
Kõige uuem lennuk Boeingu peres. Kahjuks puudub aga hea jäljendus virtuaalses maailmas, kuid kindlasti tuleb antud õhusõidukist kunagi väga heal tasemel lisa. Hetkel seda lennukit aga veel ei toodeta, seega puudub ka võimalus korrektseks kopeerimiseks lennusimulaatorisse.