Aviesi AI lennukite eelvaade

Novembri lõpus sai kergelt mainitud Aviesi AI lennukeid, ja siin need on:

Aviesi AI lennukite koondpilt

Esindatud on kaheksa lennukit ehk 2/3 Aviese lennukipargist.
Puudu on:

  • Learjet 55 (ES-PVT) – ei ole visuaalset mudelit;
  • Learjet 55C (ES-PVD) – ei ole visuaalset mudelit;
  • Cessna Citation XLS (ES-PVD) – ei ole visuaalset mudelit;
  • Let L-410 UVP-E (ES-PLC) – mudel on küll olemas, aga lendab ei-tea-kus.

ES-PLC peaks minu andmetel praegu olema Ungaris ja lendama ABC Air Hungary alluvuses. Lennugraafikut mul ei ole, ma ei tea ka tüüpilisi sihtkohti ega lendude aru, mille põhjal saaks umbkaudsegi lennuplaani koostada. Nii et otsustasin välja jätta.

Valmis olevatest masinatest lendavad mõlemad Jetstreamid vaheldumisi Tallinna ja Kärdla vahel ning Islander katab Pärnu-Kihnu liini. Mitmesugustest lennusimulaatori poolt seatavatest tehnilistest piirangutest hoolimata õnnestus lennukid iga päev õigetel aegadel lendama saada.

Learjettidele lennuplaani koostamisel kasutasin sihtkohtade tabelit (sihtkoht + selle külastamise tõenäosus) ning aktiivsustabelit (lennu sooritamise tõenäosus sõltuvalt nädalapäevast ja kellaajast). Learjetid lendavad nii Tallinnast kuhugi ja Tallinna tagasi kui sooritavad mitmeetapilisi lende üle Euroopa ja Venemaa.

Lennukite ja lennuplaanidega tulevad kaasa uuendatud AFCAD-failid Kihnule ja Kärdlale, mis märkimisväärselt parandavad lennukite käitumist maapinnal.

Iseenesest on kõik valmis, aga kuna tahan kõike komplektina levitada, oleks parem saada autoritelt selleks nõusolek (Jetstreamide puhul on mudelifaili levitamine möödapääsmatu, sest selle netis leviv variant FSXis korrektselt ei tööta – et töötaks, olen MDL  failis teinud omaalgatuslikke parandusi). Kõik peale nelja Learjet 60 on loodud Henry Tomkiewiczi poolt, kes ei paista enam selles vallas aktiivne olevat. Kirjadele pole ma igatahes vastust saanud. Eestis avaldamiseks ei pea tegelikult luba olemagi, aga avalikult võidakse päris kõvasti risti lüüa. USAs on teadupärast juurdunud veider arusaam, et nende idiootsuseni ranged intellektuaalse omandi kaitse seadused on universaalsed ja kehtivad kõikjal.  Kui nädala lõpuks vastust ei tule, siis pistan pea silmusesse ja avaldan.

Valmis on mul saanud ka Luftverkehr Friesland Harle (LFH) lennukid ja lennuplaanid, aga neist juba teine kord.