Installimise kontrollkaart
Sissejuhatus
Microsoft Flight Simulator X (FSX) on pärit aastast 2006, mis on tarkvara kohta võrdlemisi kõrge iga. Ometigi toodetakse igapäevaselt sellele veel ka tänasel päeval palju lisasid (lennukid, lennujaamad, kõikvõimalikud programmid jms). Antud kontrollkaart on kokku pandud minu enese kogemusest (olen tegelenud FSiga aastast 2001, (un)installinud terabaitide mahus lisasid, modinud hunnikutes faile ja k***t teab mida veel) ning võib varieeruda kasutajalt kasutajale. Sellest tulenevalt ei ole siin kirjutatu kindlasti mitte puhas tõde, pigem soovitus. Iga kord kui FSi (vahet pole mis versioon) installin, kirjutan tavaliselt paberile checklisti, et oleks meeles kõik asjad installida ning seadistada. Kokkuvõtte sellest on siin:
Lühendite seletused:
add-on – üldnimetaja lisale.
scenery – mistahes lisa lennusimulaatorile, mis uuendab lennujaamasid, maapinda, mägesid jms – ühesõnaga kõike mis on seatud maapinna ja sellel kuvatavaga.
default – algsätted / algne
FPS – frames per seccond – loendab mitu kaadrit hetkel sekundis kuvatakse (Shift + Z).
tekstuur – põhimõtteliselt pilt, mis kuvtakse simulaatoris üldjuhul 3D objektile, andes sellele graafilise välimuse.
Soovitus on kogu tekst läbi lugeda, ning alles seejärel toimetama asuda!
- Siililegi selge on see, et kõigepealt tuleb installida FSX koos uuendustega. Uuendused parandavad esmaversioonis esinenud vigu, lisavad võimalusi jms. Uuenduste puudumine võib osutuda takistuseks paljude lisade installimisel.
- Pärast FSXi installimist oleks mõistlik see korraks tööle panna. Esiteks genereerib simulaator siis esialgse scenery andmebaasi, annab võimaluse kasutajal sätteid muuta ning võimaldab hinnata kui hästi FSX “puhtalt” töötab, mis on FPS.
- Järgnevalt võiks alustada suuremate sceneryte installimisega, selle all pean silmas suuri maaalasid hõlmavaid lisasid. Näiteks Ultimate Terrain seeria (sõltuvalt alast kus lendamine plaanis). Antud sceneryd on üldjuhul väga mahukad ning installimine võib võtta aega. Kindlasti on vajalik taaskord kõikide uuenduste paigaldamine, kuna nt UTE esmaversioon “lekkis mälu”, mille tulemusena simulaator mingil hetkel töö lõpetas. Enamusel “suurematel” scenerytel on kaasas ka konfigureerimise programm. Soovitus jätta enamus seadeid default sätetele. Peale iga säärase add-oni installi on tarvilik käivitada simulaator, mille järele uuendatakse automaatselt scenery andmebaasi. Kellel jagub julgust, võib siinkohal installida ka ORBXi maapinnakomplekte, kuid ole hoiatatud, et algajale kasutajale võib see lõppetad simulaatori re-installiga.
- Pärast suuremaid maaalasid hõlmavate sceneryte installimist võiks tähelepanu pöörata maapinna graafika uuendamisele. Saadaval on mitmeid tekstuurikomplekte (ground environment) või ka näiteks globaalne maapinna tekstuuride uuendus ORBXilt (viimane on vaba raha olemasolul soovitatav). Pärast installimist tuleb taaskord tegemist teha konfiguratsiooni aknaga ja soovitatav on FSX korraks käivitada. Naiselikust uudishimust võiks võrrelda ka visuaalset elamust ja FPSi.
- Kui maapind korras, võiks midagi taevaga ette võtta. Selleks on mitmeid erinevaid programme, kaks mida praeguse seisuga soovitada on (Real Enviroment Extreme) ja hifi Active Sky seeria. Tõsi on see, et viimased võimaldavad lisaks taevale uuendada ka nt ruleerimisteede tekstuure jms. Põhirõhk on aga pilvedel, taeva värvusel, päikesel, kuul, tähtedel, äikesel jms muul. Siinkohal on paslik märkida, et Active Sky seeria on “kohustuslik” kõigile, kes soovivad kogeda reaalset ilma lennusimulaatoris. St et kui antud tarkvara töötab (ja on korrektselt seadistatud) kuvab see simulaatoris reaalajas sama ilma mis on maailmas päriselt.
- Kindlasti on selleks ajaks FSXi töötamises märgata mõningast FPSi langust võrreldes esialgse simulaatoriga, sellest tulenevalt on soovituslik installida/kasutada järgmiseid meetmeid:
- http://www.venetubo.com/fsx.html – antud leht muudab FSXi ühte peamist konfiguratsioonifaili, lisades sinna mõned Microsofti poolt “ununenud” sissekanded, ning kaasajastedes mõnesid teisi. Kokkuvõttes peaks FPSi tõus olema märgatav ning soovitatav on seda oma nahal veendumiseks kohe kontrollida.
- Teine meede, mis FSXi FPSi üldjuhul tõstab, on installida FSXile shader 3 mod (kuna 100% lollikindlat linki pole, siis googelda FSX shader 3 mod). Antud fix peaks üldjuhul töötama paremini ATI/AMD kaartidega, pannes FSXi mõningal määral kasutama uuema aja riistvara.
- Ajast aega on üheks “must be ” lisaks FSUIPC installimine. Varasematel versioonidel oli see peamiseks suhtlemisvahendiks simulaatori ja väliste programmide vahel. Pärast FSXi ja simconnecti tulekut on osatähtsus mõningal määral langenud, kuid väga paljud vanematest FSidest üle toodud lisad vajavad seda korrektseks töötamiseks siiski. Lisaks parandab FSUIPC FSXi töökindlust märgatavalt. Piisab ka tasuta versiooni installimisest.
- Üks antud lehe haldajatest – Paavo on loonud lahenduse probleemile, et Windows kaotab aero theme FSXi käivitamisel. http://www.flightsim.ee/freeware/fsx-scheme-fix.
- Siin lehel teises teemas kirjeldatud probleem Windows 7 / 8 menüüdega leiab lahenduse: http://www.lennusimu.net/juhendid/fsx-kasutamine-windows-7-all
- Microsoftil on geniaalne oskus asju ilmelikult või suisa valesti teha, eriti lööb see välja MSFS seeria puhul. Üks nendest on ajatsoonid ja kellaaeg FSXis. Selleks et FSXis kell ennast reaalse maailmaga sarnaselt keeraks, lendudel ajavööndid muutuksid jne, on vaja installida programm nimega FS Real Time. Ka siinpuhul piisab ajavõõndite parandamiseks tasuta versioonist.
- VATSIMis online lendamiseks on vajalik ka Squawkboxi või FSINNi installimine.
- Siinkohal oleks õige hetk (kui seda veel tehtud ei ole) määrata endale sobivad graafika ja muud sätted. Lisaks määrata vajaminevad key commandid ning seadistada joystick.
- Peaaegu et lõpuks võib installida soovitud lennukid.
- Ja viimasena soovitud lennujaamade, linnade jms sceneryd.
- Siia otsa on soovitav installida igasugu muud lisamoodulid, näiteks Aerosoft AES jne.
Märkused
- Kindlasti tuleb lugeda erinevate add-onidega kaasnevaid käsiraamatuid. Sealt leiab infot lisa kasutamise kohta, soovitatud seadete, võimalike probleemide jms muu osas;
- Soovitav on peale iga sammu läbimist käivitada FSX, ning veenduda et see käivitub, et antud lisa on olemas ja toimib, ning et FPS pole märgatavalt langenud.