Võrgus lendamine

Milleks lennata võrgus? Esimeseks põhjuseks on kindlasti soov lennata koos sõbraga ning lihtsalt lõbutseda. Teiseks janunevad paljud, kes lennusimulaatori pisiku saanud, suurema reaalsuse järele. Seda pakuvad ülemaailmsed organisatsioonid nagu IVAO ja VATSIM. Võimalus rääkida reaalajas lennujuhiga, lennata koos sadade teiste pilootidega ning seda kõike nii reaalselt kui võimalik, on pakkumine millest on raske keelduda.

Virtuaalne „Online“ lennundus jaguneb laias laastus kolme gruppi.

Esimene neist on lennusimulaatoriga kaasa saadav lihtne Multiplayer funktsioon, millega on võimalik mängida ülemaailmses võrgus, või luua enda kohalik LAN võrk. Antud funktsioon ei nõua mingeid lisaprogramme ning toimib ta väga lihtsalt. Puuduseks võib lugeda selle, et „kohates“ lennukit, mida sinul lennusimulaatoris parasjagu ei ole, näed sa seda sama lennukitüübina, mis on sinul endal. Teiseks puuduseks pean seda, et võrku satuvad igasuguse taustaga inimesed, täielikult puuduvad igasugused nõuded ja reeglid ning üldiselt võib selle võrgu võrdsustada tavalise mängudega kaasas oleva multiplayeriga, mille ideeks on lihtsalt lõbutseda, mida ta ka ju tegelikult on.

IVAO – International Virtual Aviation Organization. Organisatsioon, millel puuduv igasugune side reaalses elus tegutseva ICAO´ga. Tegemist on ülemaailmse kommuuniga mis ühendab virtuaalseid lendureid. Lennatakse koos IVAO võrgus, kasutades selleks programmi IvAp, mis on eraldiseisev tarkvara, kuid põhimõtteliselt kasutatakse tavalist multiplayer funktsiooni. Võrreldes eelmainituga on aga asi aga tunduvalt keerulisem, kuna lendama peab reeglite järgi, kasutama korrektseid protseduure, olema raadiosides lennujuhiga, kes kasutab kontrollimiseks programmi IvAc ja palju muud. Lisaks on IVAO loonud mitmeid teisi programme ning nende kodulehelt võib leida huvitavat lugemist mitmeteks tundideks.

VATSIM – Virtual Air Traffic Flight Simulation Network. Võrk mida peetakse virtuaalse lennunduse kõrgeimaks tasemeks. Vatsimi hüüdlause on „As real as it gets“ ning selle poole püüeldakse igal sammul. Rakendatakse päris elus kasutatavaid lennureegleid ja protseduure, kõik lennujuhid peavad läbima keerulise treeningprogrammi ning tihtilugu võid endaga samast lennujaamast avastada mõne päris piloodi või lennujuhi. Vatsimil on olemas ka Eesti allüksus, Estvacc, mis tegeleb lennujuhtimisteenuse pakkumisega Eesti õhuruumi piires. Viimasest võib leida mitmeid Estonian Air´i piloote, EANSi lennujuhte ning endiseid ja praeguseid Eesti Lennuakadeemia õpilasi.

Peale eelmainitud kolme peamise virtuaalsete pilootide kohtumispaiga on ka mitmeid pisemaid organisatsioone, kuid nendel ma pikemalt ei peatu.

Lisaks ülemaailmsetele võrkudele mis ühendavad piloote igast maailma nurgast on olemas ka sadu virtuaalseid lennufirmasid. Ka neid on väga erinevate tasemetega, alates lihtsatest piloote ühendavatest webilehtedest, lõpetades väga keerukate ning kõrgete nõudmistega virtuaalsete lennukompaniidega. Nimekiri VATSIMi VAdest.